höl­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈhœlkn̩/
Verb
Sülven: höl·ken
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
hölken
PPP:
hölkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hölk
du hölkst
he/se/dat hölkt
wi hölkt
ji hölkt
se hölkt
Vergangen Tiet:
ik hölk
du hölkst
he/se/dat hölk
wi hölken
ji hölken
se hölken
Perfekt:
ik heff hölkt
du hest hölkt
he/se/dat hett hölkt
wi hebbt hölkt
ji hebbt hölkt
se hebbt hölkt
Kunjunktiv:
ik hölk
du hölkst
he/se/dat hölk
wi hölken
ji hölken
se hölken
Imperativ:
hölk!
hölkt!