eb­ben op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɛbm̩/
Verb
Sülven: eb·ben
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ebben
PPP:
ebbt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ebb
du ebbst
he/se/dat ebbt
wi ebbt
ji ebbt
se ebbt
Vergangen Tiet:
ik ebb
du ebbst
he/se/dat ebb
wi ebben
ji ebben
se ebben
Perfekt:
ik heff ebbt
du hest ebbt
he/se/dat hett ebbt
wi hebbt ebbt
ji hebbt ebbt
se hebbt ebbt
Kunjunktiv:
ik ebb
du ebbst
he/se/dat ebb
wi ebben
ji ebben
se ebben
Imperativ:
ebb!
ebbt!

Etymologie:

Woort afleidt von: Ebb