dalla­chen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌlaxn̩/
Verb
Sülven: dal·la·chen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
laugh one's ass off
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalla­chen
PPP:
dalla­cht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik la­ch dal
du la­chst dal
he/se/dat la­cht dal
wi la­cht dal
ji la­cht dal
se la­cht dal
Vergangen Tiet:
ik la­ch dal
du la­chst dal
he/se/dat la­ch dal
wi la­chen dal
ji la­chen dal
se la­chen dal
Perfekt:
ik heff dalla­cht
du hest dalla­cht
he/se/dat hett dalla­cht
wi hebbt dalla­cht
ji hebbt dalla­cht
se hebbt dalla­cht
Kunjunktiv:
ik la­ch dal
du la­chst dal
he/se/dat la­ch dal
wi la­chen dal
ji la­chen dal
se la­chen dal
Imperativ:
la­ch dal!
la­cht dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + lachen