daldreihn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌdɾaɪ̯n/
Verb
Sülven: dal·dreihn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] Dreih maal dat Finster dal.

Verbformen:

Infinitiv:
daldreihn
PPP:
daldreiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dreih dal
du dreihst dal
he/se/dat dreiht dal
wi dreiht dal
ji dreiht dal
se dreiht dal
Vergangen Tiet:
ik dreih dal
du dreihst dal
he/se/dat dreih dal
wi dreihen dal
ji dreihen dal
se dreihen dal
Perfekt:
ik heff daldreiht
du hest daldreiht
he/se/dat hett daldreiht
wi hebbt daldreiht
ji hebbt daldreiht
se hebbt daldreiht
Kunjunktiv:
ik dreih dal
du dreihst dal
he/se/dat dreih dal
wi dreihen dal
ji dreihen dal
se dreihen dal
Imperativ:
dreih dal!
dreiht dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + dreihn