smach­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈsmaxtn̩/
Verb
Sülven: smach·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Hunger lieden
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
smach­ten
PPP:
smacht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik smacht
du smachtst
he/se/dat smacht
wi smacht
ji smacht
se smacht
Vergangen Tiet:
ik smacht
du smachtst
he/se/dat smacht
wi smach­ten
ji smach­ten
se smach­ten
Perfekt:
ik heff smacht
du hest smacht
he/se/dat hett smacht
wi hebbt smacht
ji hebbt smacht
se hebbt smacht
Kunjunktiv:
ik smacht
du smachtst
he/se/dat smacht
wi smach­ten
ji smach­ten
se smach­ten
Imperativ:
smacht!
smacht!