sche­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɛːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: sche·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
gau rümlopen, rümföhren
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
sche­sen
PPP:
scheest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schees
du scheesst
he/se/dat scheest
wi scheest
ji scheest
se scheest
Vergangen Tiet:
ik schees
du scheesst
he/se/dat schees
wi sche­sen
ji sche­sen
se sche­sen
Perfekt:
ik heff scheest
du hest scheest
he/se/dat hett scheest
wi hebbt scheest
ji hebbt scheest
se hebbt scheest
Kunjunktiv:
ik schees
du scheesst
he/se/dat schees
wi sche­sen
ji sche­sen
se sche­sen
Imperativ:
schees!
scheest!