in­bü­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɪnˌbyːkn̩/
Verb
Sülven: in·bü·ken
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inbüken
PPP:
inbüükt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik büük in
du büükst in
he/se/dat büükt in
wi büükt in
ji büükt in
se büükt in
Vergangen Tiet:
ik büük in
du büükst in
he/se/dat büük in
wi büken in
ji büken in
se büken in
Perfekt:
ik heff inbüükt
du hest inbüükt
he/se/dat hett inbüükt
wi hebbt inbüükt
ji hebbt inbüükt
se hebbt inbüükt
Kunjunktiv:
ik büük in
du büükst in
he/se/dat büük in
wi büken in
ji büken in
se büken in
Imperativ:
büük in!
büükt in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + büken