inwe­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌvɛːkn̩/
Verb
Sülven: in·we·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dör induken in wat week maken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inwe­ken
PPP:
inweekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik week in
du weekst in
he/se/dat weekt in
wi weekt in
ji weekt in
se weekt in
Vergangen Tiet:
ik week in
du weekst in
he/se/dat week in
wi we­ken in
ji we­ken in
se we­ken in
Perfekt:
ik heff inweekt
du hest inweekt
he/se/dat hett inweekt
wi hebbt inweekt
ji hebbt inweekt
se hebbt inweekt
Kunjunktiv:
ik week in
du weekst in
he/se/dat week in
wi we­ken in
ji we­ken in
se we­ken in
Imperativ:
week in!
weekt in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + weken