doot­gahn op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdɔu̯tˌɡɔːn/
Verb
Sülven: doot·gahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
die
Bispelen:
Uns Goldfisch is uns dootgahn.

Verbformen:

Infinitiv:
dootgahn
PPP:
dootgahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah doot
du geihst doot
he/se/dat geiht doot
wi gaht doot
ji gaht doot
se gaht doot
Vergangen Tiet:
ik güng doot
du güngst doot
he/se/dat güng doot
wi güngen doot
ji güngen doot
se güngen doot
Perfekt:
ik bün dootgahn
du büst dootgahn
he/se/dat is dootgahn
wi sünd dootgahn
ji sünd dootgahn
se sünd dootgahn
Kunjunktiv:
ik güng doot
du güngst doot
he/se/dat güng doot
wi güngen doot
ji güngen doot
se güngen doot
Imperativ:
gah doot!
gaht doot!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: doot + gahn