gahn op Plattdüütsch

[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik in enkelte Schreed vörwartsbewegen
nedderlandsch:
=
gaan
engelsch:
=
go
düütsch:
=
gehen
Bispelen:
[1] Gah man gau na binnen un segg dien Moder bescheed, dat wi noch en beten bruukt un later to’n Middag rinkaamt.
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Bispelen:
[1] De Bussen geiht, man höört dat Hart ehr kloppen.
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
Figurativ
plattdüütsch:
vörankamen
nedderlandsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] Op de Autobahn geiht goornix mehr. Allens dicht.
[4]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
keen Problemen maken, unkomplizeert ween, sien Deenst doon
Bispelen:
[1] De Koh geiht ganz licht to melken.
[5]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik befinnen, wat beleven
düütsch:
=
gehen
Bispelen:
[1] Wo geiht di dat?
[2] In de Achterbahn is di slecht worrn? Bi’t eerste Maal güng mi dat ok so.

Verbformen:

Infinitiv:
gahn
PPP:
gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah
du geihst
he/se/dat geiht
wi gaht
ji gaht
se gaht
Vergangen Tiet:
ik güng
du güngst
he/se/dat güng
wi güng­en
ji güng­en
se güng­en
Perfekt:
ik bün gahn
du büst gahn
he/se/dat is gahn
wi sünd gahn
ji sünd gahn
se sünd gahn
Kunjunktiv:
ik güng
du güngst
he/se/dat güng
wi güng­en
ji güng­en
se güng­en
Imperativ:
gah!
gaht!