mit­e­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈmɪtˌɛːtn̩/
Verb
Sülven: mit·e·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Willst du bi uns wat miteten?

Verbformen:

Infinitiv:
mit­e­ten
PPP:
mit­e­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik eet mit
du itt­st mit
he/se/dat itt mit
wi eet mit
ji eet mit
se eet mit
Vergangen Tiet:
ik eet mit
du eetst mit
he/se/dat eet mit
wi e­ten mit
ji e­ten mit
se e­ten mit
Perfekt:
ik heff mit­e­ten
du hest mit­e­ten
he/se/dat hett mit­e­ten
wi hebbt mit­e­ten
ji hebbt mit­e­ten
se hebbt mit­e­ten
Kunjunktiv:
ik eet mit
du eetst mit
he/se/dat eet mit
wi e­ten mit
ji e­ten mit
se e­ten mit
Imperativ:
eet mit!
eet mit!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: mit + eten