wil­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /vɪln̩/
Verb
Sülven: wil·len
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik will fre’en.

Verbformen:

Infinitiv:
willen
PPP:
wullt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik will
du willst
he/se/dat will
wi wöölt
ji wöölt
se wöölt
Vergangen Tiet:
ik wull
du wullst
he/se/dat wull
wi wullen
ji wullen
se wullen
Perfekt:
ik heff wullt
du hest wullt
he/se/dat hett wullt
wi hebbt wullt
ji hebbt wullt
se hebbt wullt
Kunjunktiv:
ik wull
du wullst
he/se/dat wull
wi wullen
ji wullen
se wullen
Imperativ:
will!
willt!