dö­ven op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdœɪ̯m̩/
Verb
Sülven: dö·ven
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
döven
PPP:
döövt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dööv
du döövst
he/se/dat döövt
wi döövt
ji döövt
se döövt
Vergangen Tiet:
ik dööv
du döövst
he/se/dat dööv
wi döven
ji döven
se döven
Perfekt:
ik heff döövt
du hest döövt
he/se/dat hett döövt
wi hebbt döövt
ji hebbt döövt
se hebbt döövt
Kunjunktiv:
ik dööv
du döövst
he/se/dat dööv
wi döven
ji döven
se döven
Imperativ:
dööv!
döövt!

Etymologie:

Woort afleidt von: doof