dal­dre­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdɔːlˌdɾɛːɡn̩/
Verb
Sülven: dal·dre·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
daldregen
PPP:
daldragen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dreeg dal
du driggst dal
he/se/dat driggt dal
wi dreegt dal
ji dreegt dal
se dreegt dal
Vergangen Tiet:
ik dröög dal
du dröögst dal
he/se/dat dröög dal
wi drögen dal
ji drögen dal
se drögen dal
Perfekt:
ik heff daldragen
du hest daldragen
he/se/dat hett daldragen
wi hebbt daldragen
ji hebbt daldragen
se hebbt daldragen
Kunjunktiv:
ik dröög dal
du dröögst dal
he/se/dat dröög dal
wi drögen dal
ji drögen dal
se drögen dal
Imperativ:
dreeg dal!
dreegt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + dregen