daldre­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌdɾɛːɡn̩/
Verb
Sülven: dal·dre·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt

Verbformen:

Infinitiv:
daldre­gen
PPP:
daldra­gen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dreeg dal
du drigg­st dal
he/se/dat drigg­t dal
wi dreegt dal
ji dreegt dal
se dreegt dal
Vergangen Tiet:
ik dröög dal
du dröögst dal
he/se/dat dröög dal
wi drö­gen dal
ji drö­gen dal
se drö­gen dal
Perfekt:
ik heff daldra­gen
du hest daldra­gen
he/se/dat hett daldra­gen
wi hebbt daldra­gen
ji hebbt daldra­gen
se hebbt daldra­gen
Kunjunktiv:
ik dröög dal
du dröögst dal
he/se/dat dröög dal
wi drö­gen dal
ji drö­gen dal
se drö­gen dal
Imperativ:
dreeg dal!
dreegt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + dregen