af­hö­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈafˌhœɪ̯·ɾən/
Verb
Sülven: af·hö·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
afhören
PPP:
afhöört
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik höör af
du höörst af
he/se/dat höört af
wi höört af
ji höört af
se höört af
Vergangen Tiet:
ik höör af
du höörst af
he/se/dat höör af
wi hören af
ji hören af
se hören af
Perfekt:
ik heff afhöört
du hest afhöört
he/se/dat hett afhöört
wi hebbt afhöört
ji hebbt afhöört
se hebbt afhöört
Kunjunktiv:
ik höör af
du höörst af
he/se/dat höör af
wi hören af
ji hören af
se hören af
Imperativ:
höör af!
höört af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af + hören