twü­schen­dör­fin­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtvʏʃn̩·dœ͡ɐˌfɪn̩/
Verb
Sülven: twü·schen·dör·fin·nen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
sik dör wat trechfinnen
düütsch:
Bispelen:
Ik kunn twüschen all mien Poppeerkraam nich mehr twüschendörfinnen.

Verbformen:

Infinitiv:
twü­schen­dör­fin­nen
PPP:
twü­schen­dör­fun­nen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik finn twüschendör
du finn­st twüschendör
he/se/dat finn­t twüschendör
wi finn­t twüschendör
ji finn­t twüschendör
se finn­t twüschendör
Vergangen Tiet:
ik fünn twüschendör
du fünn­st twüschendör
he/se/dat fünn twüschendör
wi fün­nen twüschendör
ji fün­nen twüschendör
se fün­nen twüschendör
Perfekt:
ik heff twü­schen­dör­fun­nen
du hest twü­schen­dör­fun­nen
he/se/dat hett twü­schen­dör­fun­nen
wi hebbt twü­schen­dör­fun­nen
ji hebbt twü­schen­dör­fun­nen
se hebbt twü­schen­dör­fun­nen
Kunjunktiv:
ik fünn twüschendör
du fünn­st twüschendör
he/se/dat fünn twüschendör
wi fün­nen twüschendör
ji fün­nen twüschendör
se fün­nen twüschendör
Imperativ:
finn twüschendör!
finn­t twüschendör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: twüschendör + finnen