fin­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfɪn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: fin·nen
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
find
düütsch:
=
finden
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
fin­nen
PPP:
fun­nen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik finn
du finn­st
he/se/dat finn­t
wi finn­t
ji finn­t
se finn­t
Vergangen Tiet:
ik fünn
du fündst
he/se/dat fünn
wi fün­nen
ji fün­nen
se fün­nen
Perfekt:
ik heff fun­nen
du hest fun­nen
he/se/dat hett fun­nen
wi hebbt fun­nen
ji hebbt fun­nen
se hebbt fun­nen
Kunjunktiv:
ik fünn
du fündst
he/se/dat fünn
wi fün­nen
ji fün­nen
se fün­nen
Imperativ:
finn!
finn­t!