in­lü­den op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɪnˌlyːdn̩/
Verb
Sülven: in·lü·den
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inlüden
PPP:
inlüüdt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lüüd in
du lüüdst in
he/se/dat lüüdt in
wi lüüdt in
ji lüüdt in
se lüüdt in
Vergangen Tiet:
ik lüüd in
du lüüdst in
he/se/dat lüüd in
wi lüden in
ji lüden in
se lüden in
Perfekt:
ik heff inlüüdt
du hest inlüüdt
he/se/dat hett inlüüdt
wi hebbt inlüüdt
ji hebbt inlüüdt
se hebbt inlüüdt
Kunjunktiv:
ik lüüd in
du lüüdst in
he/se/dat lüüd in
wi lüden in
ji lüden in
se lüden in
Imperativ:
lüüd in!
lüüdt in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + lüden