an­schwei­ßen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈanˌʃvaɪ̯sn̩/
Verb
Sülven: an·schwei·ßen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
anschweißen
PPP:
anschweißt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schweiß an
du schweißst an
he/se/dat schweißt an
wi schweißt an
ji schweißt an
se schweißt an
Vergangen Tiet:
ik schweiß an
du schweißst an
he/se/dat schweiß an
wi schweißen an
ji schweißen an
se schweißen an
Perfekt:
ik heff anschweißt
du hest anschweißt
he/se/dat hett anschweißt
wi hebbt anschweißt
ji hebbt anschweißt
se hebbt anschweißt
Kunjunktiv:
ik schweiß an
du schweißst an
he/se/dat schweiß an
wi schweißen an
ji schweißen an
se schweißen an
Imperativ:
schweiß an!
schweißt an!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: an + schweißen