dör­wöh­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdœ͡ɐˌvøːy̯ln̩/
Verb
Sülven: dör·wöh·len
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dörwöhlen
PPP:
dörwöhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wöhl dör
du wöhlst dör
he/se/dat wöhlt dör
wi wöhlt dör
ji wöhlt dör
se wöhlt dör
Vergangen Tiet:
ik wöhl dör
du wöhlst dör
he/se/dat wöhl dör
wi wöhlen dör
ji wöhlen dör
se wöhlen dör
Perfekt:
ik heff dörwöhlt
du hest dörwöhlt
he/se/dat hett dörwöhlt
wi hebbt dörwöhlt
ji hebbt dörwöhlt
se hebbt dörwöhlt
Kunjunktiv:
ik wöhl dör
du wöhlst dör
he/se/dat wöhl dör
wi wöhlen dör
ji wöhlen dör
se wöhlen dör
Imperativ:
wöhl dör!
wöhlt dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + wöhlen