wöh­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvøːy̯ln̩/
Verb
Sülven: wöh·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Eer opsmieten
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
intensiv söken un dorbi ümpacken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wöh­len
PPP:
wöhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wöhl
du wöhlst
he/se/dat wöhlt
wi wöhlt
ji wöhlt
se wöhlt
Vergangen Tiet:
ik wöhl
du wöhlst
he/se/dat wöhl
wi wöh­len
ji wöh­len
se wöh­len
Perfekt:
ik heff wöhlt
du hest wöhlt
he/se/dat hett wöhlt
wi hebbt wöhlt
ji hebbt wöhlt
se hebbt wöhlt
Kunjunktiv:
ik wöhl
du wöhlst
he/se/dat wöhl
wi wöh­len
ji wöh­len
se wöh­len
Imperativ:
wöhl!
wöhlt!