ut­spar­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌspa·ɾən/
Verb
Sülven: ut·spar·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik heff mi sülven utsparrt.

Verbformen:

Infinitiv:
ut­spar­ren
PPP:
ut­sparrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sparr ut
du sparrst ut
he/se/dat sparrt ut
wi sparrt ut
ji sparrt ut
se sparrt ut
Vergangen Tiet:
ik sparr ut
du sparrst ut
he/se/dat sparr ut
wi spar­ren ut
ji spar­ren ut
se spar­ren ut
Perfekt:
ik heff ut­sparrt
du hest ut­sparrt
he/se/dat hett ut­sparrt
wi hebbt ut­sparrt
ji hebbt ut­sparrt
se hebbt ut­sparrt
Kunjunktiv:
ik sparr ut
du sparrst ut
he/se/dat sparr ut
wi spar­ren ut
ji spar­ren ut
se spar­ren ut
Imperativ:
sparr ut!
sparrt ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + sparren