la­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈlɔːtn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: la·ten
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dulden, verlöven
engelsch:
=
let
düütsch:
=
lassen
Bispelen:
[1] Laat Jan doch noch en Stoot opblieven un den Film toenn kieken. Is ja noch nich so laat.
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
utsehn, schienen
engelsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] Dat lett, as wenn dat Regen geven schall.
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
lassen
Bispelen:
[1] Laat dat man!
[4]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nich in Angreep nehmen
düütsch:
=
lassen
Bispelen:
[1] Den Boomstamm laat man, de is to swoor to 'n Wegtrecken.

Verbformen:

Infinitiv:
la­ten
PPP:
la­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laat
du lett­st
he/se/dat lett
wi laat
ji laat
se laat
Vergangen Tiet:
ik leet
du leetst
he/se/dat leet
wi le­ten
ji le­ten
se le­ten
Perfekt:
ik heff la­ten
du hest la­ten
he/se/dat hett la­ten
wi hebbt la­ten
ji hebbt la­ten
se hebbt la­ten
Kunjunktiv:
ik leet
du leetst
he/se/dat leet
wi le­ten
ji le­ten
se le­ten
Imperativ:
laat!
laat!