spiel­ö­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈspiːlˌœɪ̯ɡn̩/
Verb
Sülven: spiel·ö·gen
[1]
Randwoortschatt
Bispelen:
He spielöögt mi al de ganze Tiet achterher.

Verbformen:

Infinitiv:
spielögen
PPP:
spielöögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik spielöög
du spielöögst
he/se/dat spielöögt
wi spielöögt
ji spielöögt
se spielöögt
Vergangen Tiet:
ik spielöög
du spielöögst
he/se/dat spielöög
wi spielögen
ji spielögen
se spielögen
Perfekt:
ik heff spielöögt
du hest spielöögt
he/se/dat hett spielöögt
wi hebbt spielöögt
ji hebbt spielöögt
se hebbt spielöögt
Kunjunktiv:
ik spielöög
du spielöögst
he/se/dat spielöög
wi spielögen
ji spielögen
se spielögen
Imperativ:
spielöög!
spielöögt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: Spiel + ögen