schäch­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɛçtn̩/
Verb
Sülven: schäch·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
prögeln
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schäch­ten
PPP:
schächt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schächt
du schächtst
he/se/dat schächt
wi schächt
ji schächt
se schächt
Vergangen Tiet:
ik schächt
du schächtst
he/se/dat schächt
wi schäch­ten
ji schäch­ten
se schäch­ten
Perfekt:
ik heff schächt
du hest schächt
he/se/dat hett schächt
wi hebbt schächt
ji hebbt schächt
se hebbt schächt
Kunjunktiv:
ik schächt
du schächtst
he/se/dat schächt
wi schäch­ten
ji schäch­ten
se schäch­ten
Imperativ:
schächt!
schächt!