schä­chten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɛçtn̩/
Verb
Sülven: schä·chten
[1]
Opbowoortschatt

Verbformen:

Infinitiv:
schä­chten
PPP:
schächt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schä­cht
du schächtst
he/se/dat schächt
wi schächt
ji schächt
se schächt
Vergangen Tiet:
ik schä­cht
du schächtst
he/se/dat schä­cht
wi schä­chten
ji schä­chten
se schä­chten
Perfekt:
ik heff schächt
du hest schächt
he/se/dat hett schächt
wi hebbt schächt
ji hebbt schächt
se hebbt schächt
Kunjunktiv:
ik schä­cht
du schächtst
he/se/dat schä­cht
wi schä­chten
ji schä­chten
se schä­chten
Imperativ:
schä­cht!
schächt!