hu­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈhuːzn̩/
Verb
Sülven: hu·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
negativ
Wohrschau! Düsse Bedüden is en Utdruck, de negativ verstahn warrn kann, un schull je na Kuntext man beter nich bruukt warrn.
plattdüütsch:
wahnen, leven
düütsch:
=
hausen

Verbformen:

Infinitiv:
hu­sen
PPP:
huust
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik huus
du huusst
he/se/dat huust
wi huust
ji huust
se huust
Vergangen Tiet:
ik huus
du huusst
he/se/dat huus
wi hu­sen
ji hu­sen
se hu­sen
Perfekt:
ik heff huust
du hest huust
he/se/dat hett huust
wi hebbt huust
ji hebbt huust
se hebbt huust
Kunjunktiv:
ik huus
du huusst
he/se/dat huus
wi hu­sen
ji hu­sen
se hu­sen
Imperativ:
huus!
huust!