wah­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɔːn̩/
Verb
Sülven: wah·nen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sien Aufenthaltsort hebben
engelsch:
düütsch:
=
wohnen

Verbformen:

Infinitiv:
wah­nen
PPP:
wahnt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wahn
du wahnst
he/se/dat wahnt
wi wahnt
ji wahnt
se wahnt
Vergangen Tiet:
ik wahn
du wahnst
he/se/dat wahn
wi wah­nen
ji wah­nen
se wah­nen
Perfekt:
ik heff wahnt
du hest wahnt
he/se/dat hett wahnt
wi hebbt wahnt
ji hebbt wahnt
se hebbt wahnt
Kunjunktiv:
ik wahn
du wahnst
he/se/dat wahn
wi wah­nen
ji wah­nen
se wah­nen
Imperativ:
wahn!
wahnt!