dra­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɾɔːm̩/
Verb
Sülven: dra·ven
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
traben

Verbformen:

Infinitiv:
dra­ven
PPP:
draavt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik draaf
du draavst
he/se/dat draavt
wi draavt
ji draavt
se draavt
Vergangen Tiet:
ik draaf
du draavst
he/se/dat draaf
wi dra­ven
ji dra­ven
se dra­ven
Perfekt:
ik heff draavt
du hest draavt
he/se/dat hett draavt
wi hebbt draavt
ji hebbt draavt
se hebbt draavt
Kunjunktiv:
ik draaf
du draavst
he/se/dat draaf
wi dra­ven
ji dra­ven
se dra­ven
Imperativ:
draaf!
draavt!