ver­drö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈdɾøːɡn̩/
Verb
Sülven: ver·drö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
ut Mangel an Fuchtigkeit togrunn gahn
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ver­drö­gen
PPP:
ver­dröögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ver­dröög
du ver­dröögst
he/se/dat ver­dröögt
wi ver­dröögt
ji ver­dröögt
se ver­dröögt
Vergangen Tiet:
ik ver­dröög
du ver­dröögst
he/se/dat ver­dröög
wi ver­drö­gen
ji ver­drö­gen
se ver­drö­gen
Perfekt:
ik bün ver­dröögt
du büst ver­dröögt
he/se/dat is ver­dröögt
wi sünd ver­dröögt
ji sünd ver­dröögt
se sünd ver­dröögt
Kunjunktiv:
ik ver­dröög
du ver­dröögst
he/se/dat ver­dröög
wi ver­drö­gen
ji ver­drö­gen
se ver­drö­gen
Imperativ:
ver­dröög!
ver­dröögt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + drögen