tö­gern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtøːy̯·ɡɐn/
Verb
Sülven: tö·gern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik nich entsluten könen
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
tö­gern
PPP:
tö­gert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik tö­ger
du tö­gerst
he/se/dat tö­gert
wi tö­gert
ji tö­gert
se tö­gert
Vergangen Tiet:
ik tö­ger
du tö­gerst
he/se/dat tö­ger
wi tö­gern
ji tö­gern
se tö­gern
Perfekt:
ik heff tö­gert
du hest tö­gert
he/se/dat hett tö­gert
wi hebbt tö­gert
ji hebbt tö­gert
se hebbt tö­gert
Kunjunktiv:
ik tö­ger
du tö­gerst
he/se/dat tö­ger
wi tö­gern
ji tö­gern
se tö­gern
Imperativ:
tö­ger!
tö­gert!