Utspraak op Platt: /ˈtɔu̯ˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: to·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Maak de Döör to!
Synonyme:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Maak to, wi sünd laat!

Verbformen:

Infinitiv:
tomaken
PPP:
tomaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak to
du maakst to
he/se/dat maakt to
wi maakt to
ji maakt to
se maakt to
Vergangen Tiet:
ik möök to
du möökst to
he/se/dat möök to
wi möken to
ji möken to
se möken to
Perfekt:
ik heff tomaakt
du hest tomaakt
he/se/dat hett tomaakt
wi hebbt tomaakt
ji hebbt tomaakt
se hebbt tomaakt
Kunjunktiv:
ik möök to
du möökst to
he/se/dat möök to
wi möken to
ji möken to
se möken to
Imperativ:
maak to!
maakt to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + maken