scha­pen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɔːpm̩/
Verb
Sülven: scha·pen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
scha­pen
PPP:
scha­pen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schaap
du schaapst
he/se/dat schaapt
wi schaapt
ji schaapt
se schaapt
Vergangen Tiet:
ik schööp
du schööpst
he/se/dat schööp
wi schö­pen
ji schö­pen
se schö­pen
Perfekt:
ik heff scha­pen
du hest scha­pen
he/se/dat hett scha­pen
wi hebbt scha­pen
ji hebbt scha­pen
se hebbt scha­pen
Kunjunktiv:
ik schööp
du schööpst
he/se/dat schööp
wi schö­pen
ji schö­pen
se schö­pen
Imperativ:
schaap!
schaapt!