Utspraak op Platt: /ˈflɪt͡sn̩/
Verb
Sülven: flit·zen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
flitzen
PPP:
flitzt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik flitz
du flitzt
he/se/dat flitzt
wi flitzt
ji flitzt
se flitzt
Vergangen Tiet:
ik flitz
du flitzt
he/se/dat flitz
wi flitzen
ji flitzen
se flitzen
Perfekt:
ik bün flitzt
du büst flitzt
he/se/dat is flitzt
wi sünd flitzt
ji sünd flitzt
se sünd flitzt
Kunjunktiv:
ik flitz
du flitzt
he/se/dat flitz
wi flitzen
ji flitzen
se flitzen
Imperativ:
flitz!
flitzt!