kniep­ö­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈkniːpˌœɪ̯ɡn̩/
Verb
Sülven: kniep·ö·gen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
kniepögen
PPP:
kniepöögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kniepöög
du kniepöögst
he/se/dat kniepöögt
wi kniepöögt
ji kniepöögt
se kniepöögt
Vergangen Tiet:
ik kniepöög
du kniepöögst
he/se/dat kniepöög
wi kniepögen
ji kniepögen
se kniepögen
Perfekt:
ik heff kniepöögt
du hest kniepöögt
he/se/dat hett kniepöögt
wi hebbt kniepöögt
ji hebbt kniepöögt
se hebbt kniepöögt
Kunjunktiv:
ik kniepöög
du kniepöögst
he/se/dat kniepöög
wi kniepögen
ji kniepögen
se kniepögen
Imperativ:
kniepöög!
kniepöögt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: kniepen + ögen