sirr­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈsɪ͡ɐzn̩/
Verb
Sülven: sirr·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
en liesen hoogfrequenten Toon maken
düütsch:
Bispelen:
Dat Fett sirrst in de Pann.

Verbformen:

Infinitiv:
sirrsen
PPP:
sirrst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sirrs
du sirrst
he/se/dat sirrst
wi sirrst
ji sirrst
se sirrst
Vergangen Tiet:
ik sirrs
du sirrst
he/se/dat sirrs
wi sirrsen
ji sirrsen
se sirrsen
Perfekt:
ik heff sirrst
du hest sirrst
he/se/dat hett sirrst
wi hebbt sirrst
ji hebbt sirrst
se hebbt sirrst
Kunjunktiv:
ik sirrs
du sirrst
he/se/dat sirrs
wi sirrsen
ji sirrsen
se sirrsen
Imperativ:
sirrs!
sirrst!