rös­ten op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɾœstn̩/
Verb
Sülven: rös·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
rösten
PPP:
röst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik röst
du röstst
he/se/dat röst
wi röst
ji röst
se röst
Vergangen Tiet:
ik röst
du röstst
he/se/dat röst
wi rösten
ji rösten
se rösten
Perfekt:
ik heff röst
du hest röst
he/se/dat hett röst
wi hebbt röst
ji hebbt röst
se hebbt röst
Kunjunktiv:
ik röst
du röstst
he/se/dat röst
wi rösten
ji rösten
se rösten
Imperativ:
röst!
röst!

Etymologie:

Woort afleidt von: Rost