da­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːkn̩/
Verb
Sülven: da·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dakig Wedder ween
düütsch:
Bispelen:
[1] Dat daakt.

Verbformen:

Infinitiv:
da­ken
PPP:
daakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik daak
du daakst
he/se/dat daakt
wi daakt
ji daakt
se daakt
Vergangen Tiet:
ik daak
du daakst
he/se/dat daak
wi da­ken
ji da­ken
se da­ken
Perfekt:
ik heff daakt
du hest daakt
he/se/dat hett daakt
wi hebbt daakt
ji hebbt daakt
se hebbt daakt
Kunjunktiv:
ik daak
du daakst
he/se/dat daak
wi da­ken
ji da­ken
se da­ken
Imperativ:
daak!
daakt!