wim­mern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɪ·mɐn/
Verb
Sülven: wim·mern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
ünnerdrückt snuckern
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wim­mern
PPP:
wim­mert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wim­mer
du wim­merst
he/se/dat wim­mert
wi wim­mert
ji wim­mert
se wim­mert
Vergangen Tiet:
ik wim­mer
du wim­merst
he/se/dat wim­mer
wi wim­mern
ji wim­mern
se wim­mern
Perfekt:
ik heff wim­mert
du hest wim­mert
he/se/dat hett wim­mert
wi hebbt wim­mert
ji hebbt wim­mert
se hebbt wim­mert
Kunjunktiv:
ik wim­mer
du wim­merst
he/se/dat wim­mer
wi wim­mern
ji wim­mern
se wim­mern
Imperativ:
wim­mer!
wim­mert!