dalrie­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌɾiːtn̩/
Verb
Sülven: dal·rie·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt

Verbformen:

Infinitiv:
dalrie­ten
PPP:
dalre­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik riet dal
du ritt­st dal
he/se/dat ritt dal
wi riet dal
ji riet dal
se riet dal
Vergangen Tiet:
ik reet dal
du reetst dal
he/se/dat reet dal
wi re­ten dal
ji re­ten dal
se re­ten dal
Perfekt:
ik heff dalre­ten
du hest dalre­ten
he/se/dat hett dalre­ten
wi hebbt dalre­ten
ji hebbt dalre­ten
se hebbt dalre­ten
Kunjunktiv:
ik reet dal
du reetst dal
he/se/dat reet dal
wi re­ten dal
ji re­ten dal
se re­ten dal
Imperativ:
riet dal!
riet dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + rieten