jau­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈjaʊ̯kn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: jau·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
jammern, ächzen
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
quengeln
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
jau­ken
PPP:
jaukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik jauk
du jaukst
he/se/dat jaukt
wi jaukt
ji jaukt
se jaukt
Vergangen Tiet:
ik jauk
du jaukst
he/se/dat jauk
wi jau­ken
ji jau­ken
se jau­ken
Perfekt:
ik heff jaukt
du hest jaukt
he/se/dat hett jaukt
wi hebbt jaukt
ji hebbt jaukt
se hebbt jaukt
Kunjunktiv:
ik jauk
du jaukst
he/se/dat jauk
wi jau­ken
ji jau­ken
se jau­ken
Imperativ:
jauk!
jaukt!