ha­chen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈhaxn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ha·chen
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
swoor puusten
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ha­chen
PPP:
ha­cht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ha­ch
du ha­chst
he/se/dat ha­cht
wi ha­cht
ji ha­cht
se ha­cht
Vergangen Tiet:
ik ha­ch
du ha­chst
he/se/dat ha­ch
wi ha­chen
ji ha­chen
se ha­chen
Perfekt:
ik heff ha­cht
du hest ha­cht
he/se/dat hett ha­cht
wi hebbt ha­cht
ji hebbt ha­cht
se hebbt ha­cht
Kunjunktiv:
ik ha­ch
du ha­chst
he/se/dat ha­ch
wi ha­chen
ji ha­chen
se ha­chen
Imperativ:
ha­ch!
ha­cht!