af­däm­pen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈafˌdɛmpm̩/
Verb
Sülven: af·däm·pen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
afdämpen
PPP:
afdämpt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dämp af
du dämpst af
he/se/dat dämpt af
wi dämpt af
ji dämpt af
se dämpt af
Vergangen Tiet:
ik dämp af
du dämpst af
he/se/dat dämp af
wi dämpen af
ji dämpen af
se dämpen af
Perfekt:
ik heff afdämpt
du hest afdämpt
he/se/dat hett afdämpt
wi hebbt afdämpt
ji hebbt afdämpt
se hebbt afdämpt
Kunjunktiv:
ik dämp af
du dämpst af
he/se/dat dämp af
wi dämpen af
ji dämpen af
se dämpen af
Imperativ:
dämp af!
dämpt af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af + dämpen