wul­len op Plattdüütsch

Utspraak: /vʊln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: wul·len
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Afsicht hebben
engelsch:
=
will
düütsch:
=
wollen

Verbformen:

Infinitiv:
wul­len
PPP:
wull­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik will
du will­st
he/se/dat will
wi wöölt
ji wöölt
se wöölt
Vergangen Tiet:
ik wull
du wull­st
he/se/dat wull
wi wul­len
ji wul­len
se wul­len
Perfekt:
ik heff wull­t
du hest wull­t
he/se/dat hett wull­t
wi hebbt wull­t
ji hebbt wull­t
se hebbt wull­t
Kunjunktiv:
ik wull
du wull­st
he/se/dat wull
wi wul­len
ji wul­len
se wul­len
Imperativ:
wull!
wull­t!