verar­ven auf Plattdeutsch

Aussprache: /fəɾˈa͡ɐm̩/
Verb
Silbentrennung: ver·ar·ven
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
as Arv nalaten
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verar­ven
Partizip Perfekt:
verarft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik verarf
du verarfst
he/se/dat verarft
wi verarft
ji verarft
se verarft
Imperfekt:
ik verarf
du verarfst
he/se/dat verarf
wi verar­ven
ji verar­ven
se verar­ven
Perfekt:
ik heff verarft
du hest verarft
he/se/dat hett verarft
wi hebbt verarft
ji hebbt verarft
se hebbt verarft
Konjunktiv:
ik verarf
du verarfst
he/se/dat verarf
wi verar­ven
ji verar­ven
se verar­ven
Imperativ:
verarf!
verarft!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + arven