la­weien auf Plattdeutsch

Aussprache: /laˈvaɪ̯ən/
Verb
Silbentrennung: la·weien
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
nix doon, fuul ween
englisch:
deutsch:
[2]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
deutsch:
[3]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
de Arbeit dalleggen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
la­weien
Partizip Perfekt:
la­weit
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­weit
wi la­weit
ji la­weit
se la­weit
Imperfekt:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­wei
wi la­weien
ji la­weien
se la­weien
Perfekt:
ik heff la­weit
du hest la­weit
he/se/dat hett la­weit
wi hebbt la­weit
ji hebbt la­weit
se hebbt la­weit
Konjunktiv:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­wei
wi la­weien
ji la­weien
se la­weien
Imperativ:
la­wei!
la­weit!