la­weien op Plattdüütsch

Utspraak: /laˈvaɪ̯ən/
Verb
Sülven: la·weien
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
[3]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
la­weien
PPP:
la­weit
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­weit
wi la­weit
ji la­weit
se la­weit
Vergangen Tiet:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­wei
wi la­weien
ji la­weien
se la­weien
Perfekt:
ik heff la­weit
du hest la­weit
he/se/dat hett la­weit
wi hebbt la­weit
ji hebbt la­weit
se hebbt la­weit
Kunjunktiv:
ik la­wei
du la­weist
he/se/dat la­wei
wi la­weien
ji la­weien
se la­weien
Imperativ:
la­wei!
la­weit!

Etymologie:

Woort afleidt von: Lawei