mö­gen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈmøːɡn̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: mö·gen
[1]
Grundwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
deutsch:
=
mögen
[2]
Grundwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
deutsch:
=
mögen
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[1] Ik mag di.

Verbformen:

Infinitiv:
mö­gen
Partizip Perfekt:
mücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik mag
du magst
he/se/dat mag
wi möögt
ji möögt
se möögt
Imperfekt:
ik mügg
du müg­gst
he/se/dat mügg
wi müg­gen
ji müg­gen
se müg­gen
Perfekt:
ik heff mücht
du hest mücht
he/se/dat hett mücht
wi hebbt mücht
ji hebbt mücht
se hebbt mücht
Konjunktiv:
ik mügg
du müg­gst
he/se/dat mügg
wi müg­gen
ji müg­gen
se müg­gen
Imperativ:
möög!
möögt!