mö­gen in het Nedersaksisch

Uitspraak in het Plat: /ˈmøːɡn̩/ 🔊︎
werkwoord
Afbreking: mö·gen
[1]
basiswoordenschat
Nedersaksisch:
Engels:
Duits:
[2]
basiswoordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Engels:
Duits:
Examples:
Ik mag di.

Werkwoordvormen:

infinitief:
mö­gen
voltooid deelwoord:
mücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik mag
du magst
he/se/dat mag
wi möögt
ji möögt
se möögt
verleden:
ik mügg
du mügg­st
he/se/dat mügg
wi müg­gen
ji müg­gen
se müg­gen
voltooid:
ik heff mücht
du hest mücht
he/se/dat hett mücht
wi hebbt mücht
ji hebbt mücht
se hebbt mücht
conjunctief:
ik mügg
du mügg­st
he/se/dat mügg
wi müg­gen
ji müg­gen
se müg­gen
imperatief:
möög!
möögt!