in­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɪnˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: in·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
go in
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
ingahn
Partizip Perfekt:
ingahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah in
du geihst in
he/se/dat geiht in
wi gaht in
ji gaht in
se gaht in
Imperfekt:
ik güng in
du güngst in
he/se/dat güng in
wi güngen in
ji güngen in
se güngen in
Perfekt:
ik bün ingahn
du büst ingahn
he/se/dat is ingahn
wi sünd ingahn
ji sünd ingahn
se sünd ingahn
Konjunktiv:
ik güng in
du güngst in
he/se/dat güng in
wi güngen in
ji güngen in
se güngen in
Imperativ:
gah in!
gaht in!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: in + gahn